Пеппі Довгапанчоха офіційно святкує 75-й день народження

Пеппі Довгапанчоха офіційно святкує 75-й день народженняНапевно найбільша історія успіху у світовій дитячій літературі почалася біля ліжка семирічної дівчинки зі Швеції. “Пеппі Довгапанчоха народилася тоді, коли я сказала своїй мамі: “Розкажи, будь ласка, більше історій”, – згадує дочка Астрід Ліндгрен Карін Німан. Пеппі офіційно виповнюється 75 років сьогодні, 21 травня 2020 року.

У той час дівчинка лежала хвора в ліжку і хотіла, щоб мати її розважала. Ліндгрен майже відчайдушно запитала, що ще вона може їй розповісти, – згадує Німан. “І тоді я сказала: “Хм, розкажи мені про Пеппі Довгупанчоху! Це ім’я мені першим спало мені на думку”. Цей жарт подарував ймення  одній із найвідоміших героїнь дитячої літератури.

Книги Астрід Ліндгрен про пригоди найсильнішої дівчинки у світі перекладені 77 мовами, майже 66 мільйонів примірників продано по всьому світу. Мільйони дітей були у захваті від  пригод Пеппі. Це стосується і книжок Ліндгрен, і не менш відомих фільмів про Пеппі з Інґер Нільссон у головній ролі. Пеппі досі є взірцем для підлітків у всьому світі.

Вся ця історія була вигадана на десятий день народження Карін Німан. Тоді, 21 травня 1944 року, мати зробила їй особливий подарунок. “Я отримала рукопис ” Пеппі Довгапанчоха”, коли мені було десять років”, – каже Найман в інтерв’ю Дойче Прессе-Агентур (нім. Deutsche Presse-Agentur) . За рік, у 1945-му, з’явилося перше шведське видання “Пеппі Довгапанчоха” – тому 75-річчя від дня народження Пеппі  офіційно відзначається цього року.

Більшість ювілейних заходів, які мали відбутися в день народження Карін Німан у четвер, скасовані через пандемію коронавірусу або перенесені. Центральний фестиваль у Стокгольмському музеї під відкритим небом «Скансен» було скасовано. Відкриття сезону у рідній провінції Ліндгрен Смоланд відкладено. Також на червень 2021 перенесено і запланований цирковий мюзикл “Пеппі в цирку” у Стокгольмі від учасника легендарного квартету «ABBA» Б’єрна Ульвеуса.

Поки проведення всіх цих заходів неможливе, шанувальники Пеппілотти Віктуалії Рулльгардіни Крусмінти Ефраїмсдоттер Довгоїпанчохи все ще мають змогу перечитувати улюблені історії. Вже у першій книзі читач знайомиться з абсолютно нетиповою і досі неперевершеною фігурою дитячої літератури: рудоволоса і з ластовинням Пеппі Довгапанчоха живе на краю безіменного маленького містечка у великому будинку “Вілла Хованка”, разом із мавпою паном Нільссоном та конем.  Томмі та Аніка, які живуть по сусідству, швидко стають їхніми друзями, яких Пеппі надихає своїми шаленими ідеями на неймовірні пригоди – так само, як і мільйони дітей у всьому світі.

Першою дитиною, яка прочитала історію про Пеппі Довгупанчоху німецькою мовою,  була Сільке Вайтендорф. Її вітчим, гамбургський видавець, одного разу привіз рукопис до Німеччини після відвідування Астрід Ліндгрен у Стокгольмі, а її мати нарешті принесла його додому.

“Вільне мислення про Пеппі, її швидка кмітливість, жарти, часто неоднозначні,  – все це було вперше описано в дитячій книзі”, – згадує Вайтендорф. “Я не бачила цього в жодній іншій книзі, навіть в інших творах Астрід. Саме з цим також пов’язаний грандіозний успіх історії Пеппі”, – говорить Вайтендорф. “Пеппі втілює всі дитячі бажання та мрії. Це проявляється дуже весело – і з такою кількістю ідей, що є майже божевіллям”.

Видавництво Фрідріха Етінгера, яке випустило перше німецьке видання, нині презентувало серію сувенірів  та нових ювілейних публікацій до 75-річчя Пеппі. Крім того, нащадки Ліндгрен разом із міжнародною асоціацією Save the Children запустили цього року кампанію “Пеппі сьогодні”, щоб привернути увагу до дівчат, які потрапили у складне становище і Пеппі своїм прикладом може врятувати їх.

Навіть без урочистостей Пеппі Довгупанчоху не забудуть і за 75 років. А для шведів це справжня національна гордість: навіть шведсько-американська космонавтка Джессіка Мейр читала книгу про Пеппі на Міжнародній космічній станції перед поверненням на Землю. “Якщо якась шведка могла бути у космосі, то це Пеппі!”, – яскраво сказала вона шведській телекомпаніїї SVT.

А поки на Землі через коронавірус скасовано акції до 75-річчя з дня народження Пеппі, ми маємо поставити питання: як відреагувала б на ситуацію із пандемією дівчинка із рудим волоссям? Що б зробила? “Пеппі завжди робить все навпаки”, – каже Олле Німан, який є не лише онуком Ліндгрен, але і керівником сімейного бізнесу. “Можливо ми теж вчинимо так само і відсвяткуємо ювілей наступного року”.