Раскудрить… або настав час познайомитися з Тіффані Болен

террі пратчеттУсі казки десь бувальщина, усе пісні десь правда…

(с) Террі Пратчетт

Террі Пратчетт володіє унікальним даром: писати дорослі книги просто і легко, іронічно, але гостро, смішно, але дуже глибоко. Його романи порушують чимало важливих питань і проблем сучасності. Хтось скаже, що фентезі – не більше ніж казка. Але, погодьтеся, створити казку, яку будуть читати дорослі люди – талант, володіють яким, на жаль, не всі.

У Пратчетта важливим є все. Він майстер деталей: маленьких, часом простих, але таких яскравих і багатогранних, що без них твір втратив би весь свій шарм. Роман «Маленький вільний народ» – початок підциклу про юну Тіффані Болен, який входить до масштабного і гаряче улюбленого багатьма циклу про відьом. Хтось скаже, що це несерйозна та легка підліткова книга, яка ні до чого не зобов’язує. Можливо, але далеко не кожен підліток зможе гідно оцінити глибокий гумор і бекграунд роману, а також тонку іронію. І такі складні речі автор майстерно вкладає в слова юної, місцями наївної, а часом і надзвичайно мудрої Тіффані Болен.

тіффані болен

Апелюючи до дорослих читачів, Пратчетт повертає нас у дитинство, змушує замислитися над тим, чи були всі казки, знайомі нам з перших днів, банальними вигадками. Або це щось глибоке, а часом і відверто страшне, що просто неможливо зрозуміти невтаємниченим. У трактуванні Террі Пратчетта всі казки десь реальні, варто лише зайти у потрібні двері.

Пратчетт досконалий в своєму умінні писати просто про складне. Його гра слів дотепна і мудра. Він філігранно вибудовує сюжет, веде читача буквально за руку по сторінках своїх історій. Воістину, сер Террі – явище в сучасній літературі унікальне. Для того, щоб зрозуміти всі його хитросплетіння потрібно бути вкрай освіченим і інтелектуальним читачем.

Відомий з дитинства сюжет казки «Снігова королева» Ганса Крістіана Андерсена видозмінений і доповнений. Нова інтерпретація створена у повній відповідності стилю Террі Пратчетта і буде цікава всім читачам.

террі пратчетт

Але повернемося до юної Тіффані. Сюжет переказувати, мабуть, не будемо. Та, загалом, це і не потрібно. Але відзначимо, що це одна з небагатьох книг із циклу про Дискосвіт, де навіть дотично не згадується Анк-Морпорк (вигадане місто, столиця Дискосвіту – прим.ред.). І, знаєте, його трохи не вистачає. Але це нітрохи не псує враження від книги.

Це ідеальна історія для тих, хто втомився від злих відьом. Пратчетт доводить, що вони вміють співчувати і бувають добрими, мудрими і справедливими і, що особливо важливо, здатні прийти на допомогу в будь-якій складній ситуації.

Пратчетт прекрасний у своєму вмінні грати словом. Сама мова, яку він створив для фіглів – особливого різновиду фей, які мешкають у Вівцескельних горах – вказує на це.

маленький вільний народ

Хочете поринути в казку і повірити в диво, яке оточує нас? Тоді книга обов’язкова до прочитання. Добра, тепла, по-дитячому наївна історія, викладена автором, «чіпляє» з першої хвилини і не відпускає до останньої сторінки. І, дочитавши її до кінця, відчуваєш легке розчарування. І ні, не від сюжету або самої книги. А лише від того, що казка так швидко закінчилася і треба повертатися до реальності.

І наостанок хочеться знову процитувати сера Террі Пратчетта: «Стогін котився по галявині, так само понуро, як місяць понеділків…».

Головна по книжках: Ольга Гіленко