«Гаррі Поттер та філософський камінь»: 10 фактів із-за лаштунків магічного фільму

Минуло майже 20 років відтоді, як глядачі вперше побачили екранізацію знаменитої книги Дж. К. Роулінг «Гаррі Поттер та філософський камінь». Фільм, що приніс славу Деніелу Редкліффу та Еммі Вотсон, став класикою світового кінематографу. Але ще й досі деякі факти залишаються за лаштунками знімального процесу та невідомі широкому загалу. На Головній розкажемо 10 невідомих фактів про улюблений фільм.

Стівен Спілберг брав участь у розробці екранізації

Стівен Спілберг

Хоча ім’я прославленого оскароносного режисера і продюсера так і не з’явилось у титрах фільму «Гаррі Поттер та філософський камінь» він брав участь у адаптації серії дитячих книжок до виходу на екран. У інтерв’ю виданню Digital Spy у 2012 році режисер повідомив, що працював над екранізацією роману протягом 5-6 місяців, поки не відійшов у бік зі словами:

«Я просто зрозумів, що не зможу знімати абсолютно дитяче кіно. Мої діти, звичайно, збожеволіли від цього. Книжки про Гаррі Поттера були на піку популярності, тому, коли відходив від проекту, то я передбачав, що їх екранізація буде феноменальною. Але, знаєте, я не роблю фільми лише тому, що вони обіцяють бути феноменальними. Я роблю їх тому, що вони «чіпляють» мене і я готовий працювати над ними рік, два і три».

Дж. К. Роулінг хотіла, щоб режисером фільму став Террі Гілліам

Террі Гілліам

Британський кінорежисер американського походження Террі Гілліам міг сісти у режисерське крісло фільму «Гаррі Поттер та філософський камінь».Проте, коли до проекту долучилась Джоан Роулінг керівництво студії Warner Bros. вирішило інакше. Ось як згадує про це Террі Гілліам:

«Джоан Роулінг разом із продюсером бачили режисером саме мене. Але світлі голови, що очолюють студію, відкинули цю ідею. Вибір був зрозумілим. Одного разу вони підійшли з цією пропозицією до Алана Паркера (британського кінорежисера, автора фільму «Життя Девіда Гейла» – прим.ред.) і він відповів: «Чому ви звертаєтесь до мене? Гілліам – саме та людина, яка вам потрібна». Але я був впевнений, що не отримаю цю роботу».

Звичайно, було би важко уявити режисера фільмів «12 мавп», «Бразилія» та «Чоловік, який вбив Дон Кіхота» творцем Гоґвортсу та абсолютно сімейного фільму у тому вигляді, в якому це зробив Кріс Коламбус. Але, безумовно, Террі Гілліам надав би картині свого, особливого шарму.

Студія Warner Bros. хотіла обрати однією із знімальних локацій Кентерберійський собор, але влада Англії не дозволила

Гогвортс Гаррі Поттер

Пам’ятаєте історії про сатанинські елементи у поттеріані? Тоді християнські священники говорили про язичницьке спрямування книги і негативний вплив, який вона чинить на «недозрілий розум» юних читачів. Ці настрої стосувались не лише серії книг. Саме це підштовхнуло владу Англії відмовити студії Warner Bros. у проведенні зйомок у локації, яку вона вважала найкращою.

У статті видання The Guardian, що вийшла у червні 2000 року, повідомлялось, що влада відмовила у проведенні зйомок у Кентерберійському соборі (найбільшій християнській святині Англії – прим. ред.) навіть після того, як студія запропонувала значну суму грошей на перетворення будівлі у Гоґвортс. Повідомлялося, що влада занепокоєна тим, що собор може асоціюватися з язичництвом.

У Великій залі Гоґвортсу часто пахло гнилою їжею

рон гаррі поттер

Якщо вже зайшла мова про Гоґвортс, то, напевно, всі пам’ятають сцени бенкетів, які червоною ниткою проходять крізь увесь фільм. Все це м’ясо, овочі, фрукти та солодощі – сравжня їжа. Настільки справжня, що актори мали бути обережними, щоб нічого не з’їсти, але не з тієї причини, про яку ви могли б подумати. Ворвік Девіс, актор, що зіграв професора Флітвіка, казав, що їжа залишалась на місцях під час усього періоду зйомок сцени і під кінець починала смердіти:

«Там відбувалося багато великих бенкетів. Їх могли знімати протягом трьох-чотирьох днів. У перший день, коли страви потрапляли нам у тарілку з великою кількістю м’яса, овочів і смаженої картоплі, можна було їх із задоволенням з’їсти. Наступного дня нас попереджали: «Не їжте нічого» … І ми просто робили вигляд, що куштували страви. На четвертий день запах Великої зали можна було відчути перш ніж потрапити до неї. Їжа була тією ж і вона відчутно смерділа».

Дж. К. Роулінг відкрила Алану Рікману секрет Северуса Снейпа перед зйомками фільму

северус снейп

Звичайно ж, усі пам’ятають таємничого і нещасно-загадкового професора Снейпа. Причина його постійної меланхолії криється в тому, що перед початком зйомок до нього підійшла Джоан Роулінг і поділилася надважливою особливістю із життя персонажа, яка допомогла актору вибудувати характер героя:

«[Це] допомогло мені зрозуміти, що він складніший і що історія не буде такою прямолінійною, як всі думали. Якщо ви пам’ятаєте, коли я знімався у першому фільмі, вона написала лише три-чотири книги, тож ніхто не знав, куди історія приведе героїв. Ніхто, крім неї. І для Джоан було важливо, що я щось знаю, нехай і крихітну частину інформації, яка допомогла мені зрозуміти, що історія мого персонажа є більш неоднозначною».

І незважаючи на те, що Роулінг не розповіла Рікману все про його героя, вона сказала покійному акторові, що криється за словом «завжди».

Роль Девіда Коперфілда дала можливість Деніелу Редкліффу зіграти Гаррі Поттера

гаррі поттер

Сьогодні всі ми знаємо Деніела Редкліффа. Ще б пак, з деким він навіть разом виріс. Вірніше, хтось виріс разом із ним на фільмах про Гаррі Поттера. Але перед тим, як стати всесвітньовідомим актором, Деніел зіграв Девіда Коперфілда у екранізації каналом BBC роману Чарльза Діккенса у 1999 році. На щастя шанувальників актора Кріс Коламбус, режисер кінострічки про хлопчика, що вижив, побачив касету із записом фільму і зрозумів, що саме цей актор має зіграти юного чарівника. Ви можете уявити, що було б, якби Кріс Коламбус так і не побачив цієї касети? На кого б тоді рівнялись усі діти, що мріють про Гоґвортс?

Деніел Редкліфф мав носити зелені контактні лінзи, щоб бути схожим на книжкового персонажа

гаррі поттер

У книзі Дж. К. Роулінг Гаррі Поттер зеленоокий, але актор, відібраний на головну роль Крісом Коламбусом мав сині очі. Це спричинило чимало проблем як продюсерам фільму, так і самому Редкліффу. Це означало, що хлопчина був приречений носити зелені контактні лінзи протягом усього знімального процесу:

«Я спробував носити контактні лінзи ще в першому фільмі, тому що по книзі очі Гаррі були блискучо-зеленими, а мої були синіми. Тому мені вставляли зелені контактні лінзи, але це було дуже боляче».

Річард Гарріс тричі відмовлявся від ролі Альбуса Дамблдора, поки не втрутилась його онука

альбус дамблор

Річард Гарріс, який зіграв професора Альбуса Дамблдора у перших двох фільмах про Гаррі Поттера, тричі відкидав пропозицію знятись у «Філософському камені». За повідомленням видання The Guardian, Гарріс добре знав потенціал франшизи, але у 71-річному віці не хотів підписувати контракт на зйомки в усіх частинах. Доки його онучка не наполягла:

«Діду, я чула, що ти не збираєшся грати у фільмі про Гаррі Поттера… Якщо ти не зіграєш Дамблдора, я більше ніколи з тобою не розмовлятиму».

Робін Вільямс «майже» зіграв роль Геґріда, але на заваді стали правила продюсерів

хагрид

Робін Вільямс міг стати обличчям книжкового велетня Геґріда, якби не правило продюсерів картини, за яким грати у фільмі могли тільки британці. Покійний комік дуже хотів зіграти у кінострічці, але не судилося. А ви можете уявити, яким був би Хагрід у виконанні місіс Даутфайр?

Головна по кіно: Аліна Головіна